About Us

Teaching Body

Principal Mrs. Valerie Mainoo
Head of Junior School Ms. Gloria Dakwa
Head of Middle School Mr. Kwamena Essilfie Burah
Head of Senior School Mrs. Josiane Chammas
Director of Studies Mr. Bruno Waze
Reception Class Teacher / Principal Teacher Mrs. Vivianne Sowah
Reception Class Teaching Assistant Ms. Priscilla Awuah
Reception Class Teacher Ms. Antoinette Gyadua-Adu
Reception Class Teaching Assistant Ms. Patience Tete-Donkor
Class One Teacher Ms. Deborah Boye
Class One Teaching Assistant Mrs. Abena Boateng
Class One Teacher Ms. Vivian Boafo
Class One Teaching Assistant Ms. Antoinette Mensah
Class Two Teacher Mr. Kojo Asiri
Class Two Teaching Assistant Ms. Lorinda Wiafe-Agyei
Class Two Teacher / Junior School Social Studies Coordinator Mrs. Grace Kalevor
Class Two Teaching Assistant Ms. Gloria Ofori-Atta
Class Three Teacher Mrs. Bertha Larte
Class Three Teacher Mrs. Alberta Hassan
Class Three Teaching Assistants Mrs. Joyce Adjei
Class Four Teacher Mrs. Bertha Larte
Class Four Teacher / Principal Teacher / Junior School Science Coordinator Ms. Gloria Awuku-Boateng
Class Four Teaching Assistant Ms. Rhoda Sowah
Junior School French Teacher Ms. Cyntia Kossonou
Class Five Teacher Ms. Sharon Davies
Class Five Teacher/ Middle School IT Teacher Mr. Patrick Owusu Afriyie
Class Six Teacher Mr. Philip Nortey
Class Six / Maths Teacher Mrs. Abenaa Asare
Form One / Middle School Maths
Coordinator / Maths Teacher
Mr. Isaac Sowah
Form One Mrs. Deborah Kotey
Form Two / Maths Teacher Mr. John Coleman
Form Two Teacher / History Teacher Mr. Emmanuel Selassie Gbedemah
Middle School Maths Teacher Mr. John Coleman
Middle School French Mr. Victor Deyegbe
Middle School Maths / Science Teacher Mr. Francis Howard
Middle School Science Coordinator / Science Teacher Mr. Desmond Asante
Middle School Science Teacher Mr. Frank Akrofi
Principal Teacher / Form Three / Middle School English Coordinator / English Teacher Mrs. Mabel Dadson Adoo
Form Three / PE Teacher Mr. Ellis Brown
Form Four / PE Teacher Mr. Yaw Agyaako -Danso
Form Four / Science Teacher Mr. Theophilus Aidoo
Form Five / IT Teacher / Head of IT Department Mr. Jones Annor
Form Five / English Teacher Mr. Felix Neequaye
Lower Six / Maths Teacher Mr. Andrew Nii Anang Sowah
Lower Six / Maths Teacher Mr. Titus Adjei
Principal Teacher / Upper Six / Head of English Department / English Teacher Mr. Charles Bredu Akotua
Upper Six / Science Teacher Mr. William Atsu Agbofah
Maths Teacher / Head of Maths Department Mr. Samuel Anang Ala
Head of French Department / French
Teacher
Mr. George Dadzie
French Teacher Mr. Yao Adolphe Jaovi Gnassouou - Akpa
Geography Teacher Mr. Jonathan Asante Otumfuor
Mr. David Nyatepe
Economics Teachers Mr. Raymond Nettey
Mr. Theophilus Adams-Ashun
History Teacher / Head of Social Studies Department Mr. Kwadwo Okyere Darko
Principal Teacher/ Head of Science Department / Science Teacher Mr. Daniel Kalevor

Science Teachers Mr. Theophilus Aidoo
Mr. William Atsu Agbofah
Science Lab Technician Ms. Asabea Badu-Koranteng
IT Teacher Mr. Domfeh Andrew Minta
IT Technicians Mr. Emmanuel Owusu
Mr. Daniel Kwaku Nunoo
Senior School Teaching Assistants Ms. Anna Avugla
Mr. Eric Asare
Art Teachers Mr. Freddie Gar
Mr. Alexander Boamah Mensah
Music Teacher Mr. George Edzie
Activities Coordinator Mr. Kenneth Amedume
Student Support Centre Teacher Mrs. Joyce Ami Dekagbe
Student Support Centre Assistants Mrs. Rosemary Agyabeng

Careers & Guidance Counsellor Ms. Dinah Aborhey
Junior School Librarian Mrs. Lydia Ayesu
Senior School Librarian Ms. Ethel Quarcoo
ADMINISTRATION
Administrator Mr. Gordon Gopaldas
Accountant Mr. Hammond Dekagbe
Office Manager / PA to Principal Ms. Joana Obeng-Frimpong
Admin Assistant to Sen School Ms. Dayan Tettey
Admin Assistant to Mid School Mr. Jones Ewusi Clayman
Admin Assistant to Jun School Ms. Sheila Owusu
Receptionist Ms. Rosemond Appiah
Resource Centre Manager
Mrs. Nancy Moses
Office Assistant Mrs. Millicent Okyere
Assistant Registrar Mr. Kwabena Brako Adu
School Nurses Ms. Christina Boffie
Ms. Gifty Apeti
Day Security Supervisor Mr. Haruna Tahiru
Day Security Mr. Emmanuel Tawiah Sawer
Mr. George Dzillah
Night Security Supervisor Mr. Adamu Yahaya
Night Security Mr. Ebenezer Akotua
Mr. David Nunorgo
Mr. Gabriel Sawer
Mr. Joshu a Nomo
Chief Driver Mr. Michael Avortri
Driver Mr. Daniel Nkansah
Head of Ancillary Staff Ms. Hannah Cudjoe
Cleaner Ms. Florence Asiama
Ms. Eunice Quarshie
Ms. Comfort Boatemaah
Ms. Margaret Yeboah
Ms. Matilda Puzei
Ms. Mary Amoah
Ms. Vivian Alonyu
Ms. Vanessa Afari
Groundskeeper Ms. Josephine Tsinasi
Grounds men Mr. Harrison Haligah
Mr. Stephen Avornyo